Κυ. Μάι 5th, 2024
Το σχολικό έτος 2018-2019 το ΓΕΛ Κισσάμου συμμετείχε στα Cineμαθήματα του Chania Film Festival με στόχο τη δημιουργία μιας μαθητικής ταινίας. Συγκεκριμένα, συμμετείχαν οι μαθητές της Α΄ Λυκείου: Αθηνά Αθανασάκη, Στέλα Αμπουχάνη, Μαρία Κατσικανδαράκη, Βιβή Καρτσωνάκη, Ευτυχία Κοκκινάκη, Φαμπιόλα Κολλάρια, Ειρήνη Αποστολάκη, Ευγενία Αποστολάκη, Μαρία Βεστάκη, Κιράν Βαλεντίνα και Θεοδώρα Μιχελιουδάκη. Υπεύθυνη καθηγήτρια ήταν η κα Αναγνώστου Κωνσταντίνα, Φιλόλογος. Η τελική δημιουργία της κινηματογραφικής ομάδας ήταν ένα ντοκιμαντέρ για έναν παλιό εγκαταλελειμμένο κινηματογράφο στο Καστέλλι, το Σινέ Αστορ του κ. Σταματάκη Γιάννη, με τον τίτλο: «Σινέ Αστορ: το στέκι της Κισσάμου». Το ντοκιμαντέρ προβλήθηκε επίσημα στο 8ο ChaniaFilmFestival και πήρε δίπλωμα συμμετοχής. Η μαθητική αυτή δημιουργία πήρε το Α΄ Βραβείο στην κατηγορία ντοκιμαντέρ στο 12ο αθηναϊκό Φεστιβάλ μαθητικών ταινιών «Πάμε Σινεμά;».

Η  τελετή βράβευσης στο παρακάτω video:

Γενικό Λύκειο Κισσάμου © 2021 - Πολιτική απορρήτου