Σα. Απρ 27th, 2024

Μέχρι τις 7 Ιουλίου οι ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής, μετεγγραφής και ανανέωσης εγγραφής σε ΕΠΑ.Λ. και ΓΕ.Λ.

Ξεκίνησαν στις 28 Ιουνίου και ολοκληρώνονται στις 7 Ιουλίου 2023  και ώρα 23:59 οι ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφών/μετεγγραφών μαθητών /-τριών σε ΕΠΑ.Λ. και ΓΕ.Λ. για το σχολικό έτος 2023-2024. Οι αιτήσεις υποβάλλονται στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ή μέσω της διαδικτυακής πύλης https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-se-geniko-kai-epaggelmatiko-lukeio από τον κηδεμόνα που έχει δηλωθεί στο πληροφοριακό σύστημα Μyschool στο σχολείο τελευταίας φοίτησης ή από τους ίδιους τους μαθητές αν είναι ενήλικες. Για την είσοδο στην εφαρμογή e-eggrafes, είναι απαραίτητοι οι κωδικοί ΓΓΠΣ (taxis) του αιτούντος. Αίτηση θα πρέπει να γίνει για:

• μαθητές/τριες Γ’ Γυμνασίου που θα φοιτήσουν στην Α’ Λυκείου ΓΕΛ/ΕΠΑΛ, και
  • μαθητές/τριες Α’ & Β’ Λυκείου που θα ανανεώσουν την εγγραφή τους για τη Β’ ή Γ’ τάξη αντίστοιχα ΓΕΛ/ΕΠΑΛ ή θα μετεγγραφούν σε άλλου τύπου σχολείο.

Κατά την υποβολή της αίτησης καταχωρίζονται απαραίτητα μεταξύ άλλων :

• Τα ατομικά στοιχεία του κηδεμόνα ή του ενήλικου μαθητή όπως εμφανίζονται στο ΓΓΠΣ (taxis).
  • Το e-mail,το μητρώνυμο και ο αριθμός κινητού τηλεφώνου του κηδεμόνα ή του ενήλικου μαθητή.
  • Το σχολείο και η τάξη τελευταίας φοίτησης του/της μαθητή/τριας καθώς και ο Αριθμός Μητρώου (Α.Μ.) από το σχολείο τελευταίας φοίτησης (αναγράφεται στον έλεγχο προόδου ή ζητείται από το σχολείο τελευταίας φοίτησης).

Μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων και την οριστική κατάταξη των μαθητών/τριών σε συγκεκριμένο ΕΠΑ.Λ./ΓΕΛ. (η ενημέρωση γίνεται μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές) , οι αιτούμενοι οφείλουν να υποβάλουν με κάθε πρόσφορο τρόπο στη σχολική μονάδα κατανομής τα απαιτούμενα κατά περίπτωση δικαιολογητικά* – βάσει της Y.A. 79942/ΓΔ4/2019 (άρθρα 9 & 21 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με την Υ.Α. 68027/ΓΔ4/16-06-2023) –  για την οριστικοποίηση της εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής. Η υποβολή των δικαιολογητικών δύναται να πραγματοποιηθεί :

• με αυτοπρόσωπη παρουσία, ή
  • μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, ή
  • μεταφορτώνοντάς τα στην εφαρμογή e-εγγραφές (νέα λειτουργία της ηλεκτρονικής πλατφόρμας που αφορά συγκεκριμένα δικαιολογητικά, όπως αυτά παρουσιάζονται στα σχετικά πεδία της εφαρμογής)

μέχρι τις ακόλουθες ημερομηνίες:

• για τα ΓΕ.Λ. μέχρι την έναρξη των μαθημάτων
  • για τα ΕΠΑ.Λ. από την 10η Ιουλίου 2023 έως την 21α Ιουλίου 2023 ηλεκτρονικά ή κατά το ίδιο χρονικό διάστημα, με φυσική παρουσία, κατά τις ημέρες θερινής εφημερίας των σχολικών μονάδων.

Νεκτάριος Ζουριδάκης

Διευθυντής ΓΕΛ  Κισάμου