Σα. Απρ 27th, 2024

Το ΓΕΛ Κισσάμου

Το Εξατάξιο Γυμνάσιο χωρίστηκε σε Γυμνάσιο και Λύκειο το 1976. Το Λύκειο Κισσάμου συστεγαζόταν με το Γυμνάσιο μέχρι το 1983, στον αύλειο χώρο του Γυμνασίου και σε γειτονικές αίθουσες που είχαν ενοικιαστεί για το σκοπό αυτό. Το 1983 μεταστεγάστηκε στα κτήρια του Τεχνικού Λυκείου Κισσάμου και παρέμεινε εκεί μέχρι το Νοέμβριο του 2019, οπότε λόγω σεισμού το κτήριο κρίθηκε ακατάλληλο. Από το Νοέμβριο του 2019 και μέχρι το τέλος του σχολικού έτους, τον Ιούνιο  του 2020, το σχολείο λειτούργησε σε απογευματινή βάρδια στο κτήριο του 2ου Γυμνασίου Κισσάμου. Το επόμενο σχολικό έτος, Σεπτέμβριος 2020, το Γενικό Λύκειο Κισσάμου άρχισε τη λειτουργία του σε προκάτ αίθουσες που στήθηκαν στον αύλειο χώρο του 1ου Γυμνασίου Κισσάμου και έκτοτε παραμένει εκεί…

Για τις εκπαιδευτικές ανάγκες  του σχολείου παραχωρήθηκαν 12 προκάτ αίθουσες των 36 τμ. Οι 10 από αυτές χρησιμοποιούνται σαν αίθουσες διδασκαλίας, η μία φιλοξενεί το εργαστήριο πληροφορικής και η τελευταία χρησιμοποιείται σαν γραφείο καθηγητών. Επίσης από το 1ο Γυμνάσιο μάς παραχωρήθηκε μία αίθουσα, που χρησιμοποιείται σαν γραφείο του Διευθυντή και κάποιων καθηγητών. Εργαστήριο φυσικής δεν υπάρχει. Όλος ο εξοπλισμός του παλιού εργαστηρίου φυσικής έχει παραμείνει στο παλιό μας σχολείο, καθώς δεν υπάρχει χώρος για να τοποθετηθεί. Πρόσφατα αποφασίστηκε από το δημοτικό συμβούλιο της περιοχής μας η ενοικίαση συγκεκριμένου χώρου, προκειμένου να μεταφερθεί το σύνολο του εκπαιδευτικού εξοπλισμού από το παλιό κτήριο και έτσι να μεθοδευτούν οι περαιτέρω ενέργειες κατεδάφισής του. Το σχολείο δεν διαθέτει γυμναστήριο, ούτε αίθουσα εκδηλώσεων.

Τη φετινή σχολική χρονιά, 2021-2022, στο σχολείο εργάζονται 21 καθηγητές (9 μόνιμοι και 12 αναπληρωτές), ενώ ο αριθμός των μαθητών  είναι 186. Αρκετοί από τους μαθητές αυτούς είναι παιδιά οικονομικών μεταναστών, κυρίως από την Αλβανία. Παρ’ όλες τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι μαθητές μας καθημερινά, λόγω της οικονομικής κρίσης και της πανδημίας  και παρότι αρκετοί από αυτούς μετακινούνται στο σχολείο μας από τα γύρω χωριά, στην πλειονότητα τους μελετούν ικανοποιητικά και πολλοί από αυτούς πετυχαίνουν την είσοδό τους στα Πανεπιστήμια της χώρας μας.  Αρκετοί από τους μαθητές μας έχουν πάρει μέρος  σε Πανελλήνιους Μαθηματικούς Διαγωνισμούς, Διαγωνισμούς Φυσικής, Αστρονομίας και Αρχαίας Ελληνικής γλώσσας και υπήρξαν αρκετές διακρίσεις για το σχολείο μας. Παράλληλα, συμμετείχαν και συμμετέχουν σε ποικίλες δράσεις, όπως Ευρωπαϊκά προγράμματα, όπου και μας απονεμήθηκαν ετικέτες ποιότητας για τα έργα που υλοποιήσαμε, το 2ο βραβείο etwinning για μαθητές  ηλικίας 16-19 ετών, στον 8ο Εθνικό διαγωνισμό το 2013, καθώς και η ετικέτα etwinning school 2018-2019. Οι μαθητές μας δημιούργησαν ντοκιμαντέρ και έλαβαν  πανελλήνιες διακρίσεις.    Υλοποίησαν πολιτιστικά και περιβαλλοντικά έργα, Στο σχολείο διοργανώθηκαν δράσεις για το ασφαλές διαδίκτυο, τροχαία ατυχήματα, εκφοβισμό, την π-ημέρα, το πείραμα του Ερατοσθένη, την ημέρα της ποίησης. Τα δύο τελευταία χρόνια βέβαια λόγω της πανδημίας και των περιοριστικών μέτρων αρκετές δραστηριότητες αναβλήθηκαν ή ματαιώθηκαν.

Το Γενικό Λύκειο Κισσάμου στηρίζεται κυρίως στους ανθρώπους του, καθηγητές και μαθητές που, κάτω από πολλές  αντιξοότητες, παλεύουν για τη γνώση και την καλύτερη εκπαίδευση.

Γενικό Λύκειο Κισσάμου © 2021 - Πολιτική απορρήτου