Δε. Απρ 29th, 2024

ΓΕΛ Κισάμου: Δράση ενημέρωσης για διαχείριση αστικών αποβλήτων

Οι μαθητές του Γενικού Λυκείου είχαν την ευκαιρία στις 08-04-2024 να ενημερωθούν για θέματα διαχείρισης των Aστικών Στερεών Aποβλήτων, από τον αντίστοιχο φορέα της Περιφερειακής Ενότητας Χανίων τη ΔΕΔΙΣΑ και να ευαισθητοποιηθούν αναφορικά με την αναγκαιότητα της Ανακύκλωσης και της ορθής εφαρμογής αυτής. Η ενημέρωση των μαθητών έγινε από τον κ. Μανώλη Βαρδάκη, γεωπόνο, υπεύθυνο της ΔΕΔΙΣΑ, ο οποίος με άμεσο και παραστατικό τρόπο ανέδειξε τα σύγχρονα περιβαλλοντικά προβλήματα και τις συνέπειες της οικονομικής κρίσης για τον άνθρωπο. Ιδιαίτερη, μάλιστα έμφαση δόθηκε στο να γίνει αντιληπτό ότι η ευρύτερη οικολογική κρίση σχετίζεται με την ελλιπή ενημέρωση, αλλά και την αλόγιστη δράση του ανθρώπου πάνω στο περιβάλλον. Η συγκεκριμένη ενημέρωση πλαισιώθηκε με σύγχρονο οπτικοακουστικό υλικό που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών.

Η συγκεκριμένη δράση αποτελούσε μέρος μίας σειράς προγραμματισμένων εκπαιδευτικών δράσεων στο πλαίσιο του άξονα «Σχολείο και Κοινότητα» που αφορά την αξιολόγηση των σχολικών μονάδων. Στο τέλος της παρουσίασης δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές να θέσουν μία σειρά από ερωτήματα που αναδείκνυαν τον προβληματισμό τους για το θέμα ειδικά της Ανακύκλωσης, αλλά και για θέματα που αφορούν ευρύτερα την οικολογική κρίση.

Βασιλική Αλεξανδράκη

Γενικό Λύκειο Κισσάμου © 2021 - Πολιτική απορρήτου