Δε. Απρ 29th, 2024

Την Παρασκευή 24/2/2023 στο πλαίσιο των αποκριάτικων εκδηλώσεων πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας Κυνήγι Κρυμμένου Θησαυρού. Οι μαθητές μας χωρισμένοι σε ομάδες [ κάθε τμήμα αποτελούσε μια ομάδα] κλήθηκαν να λύσουν σταυρόλεξα γενικών γνώσεων και ιστορίας, θέματα μαθηματικών, φυσικής, λογοτεχνίας, παζλ, γρίφους και να γράψουν μαντινάδες. Έτσι συνεργάστηκαν, αναζήτησαν, έμαθαν, γέλασαν,  διασκέδασαν. Νικήτρια ομάδα αναδείχτηκε το τμήμα Β2 που συγκέντρωσε την υψηλότερη βαθμολογία.

Μία ιδιαίτερη δραστηριότητα ήταν η δημιουργία μιας μαντινάδας η οποία θα περιείχε τις λέξεις: ΚΛΗΜΑΤΑΡΙΑ, ΑΥΡΙΟ , ΚΑΝΤΗΛΙ.

Οι μαθητές μας αποδείχτηκαν ευφυέστατοι και με πάρα πολύ χιούμορ (όπως άλλωστε απαιτούν και οι μέρες αυτές)

Την καλύτερη μαντινάδα έγραψε το Α4.και είναι η παρακάτω:

“ΚΛΗΜΑΤΑΡΙΑ  εγίνηκε

ο έρωτας σου πάλι